آب معدنی بسته بندی شده

نگاه شرکت آب معدنی مگادریزل در باب آب معدنی بسته بندی شده

این روزها بازار بسیار جذاب و خوبی برای فروش دستگاه های تصفیه آب خانگی بوجود آمده، صنعت آب آشامیدنی در بسته بندی های پلاستیکی و به شکل تولید تیراژ بالا نیز عمری بیش از 30 سال دارد، بگذریم از این که اولین شرکت های تولید و بسته بندی آب معدنی یا آب آشامیدنی در ایران از اوایل دهه هفتاد شمسی شروع به کار کرده و صرفا تا دهه هشتاد و نود این محصول بصورت چشم گیر  توسط مردم عادی استفاده نشد.

امروزه مصرف آب آشامیدنی بسته بندی شده همانند دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد شمسی نماد زندگی لاکچری نیست.

همانطور که گرفتن بطری در دست نیز نشان دهنده رفاه مالی نیست و اقشار مختلف جامعه کمابیش این محصول را خریداری و استفاده می نمایند.

لازم به ذکر است شرکت آب معدنی مگادریزل به جهت فعال بودن در تولید آب معدنی بسته بندی شده ، در این نوشتار به هیچ وجه قصد تخریب و یا ترفیع هیچکدام از این دو صنعت ( دستگاه تصفیه خانگی و آب بسته بندی شده ) را نداشته و صرفا قصد داریم سوالهایی را برای ذهن مشتریان و مخاطبان خود ایجاد کرده و به آنها را برای تصمیم گیری و انتخاب بین این دو ( یا هیچکدام ) کمک کنیم.

مگادریزل تولید کننده انواع آب معدنی در سایز های 200 سی سی الی گالن

پیش درآمد

اتفاقات عجیبی در سه دهه اخیر در کره زمین رخ داده است، جالب است بدانید اگر عمر صنعت بسته بندی آب در ایران کمتر از بیست سال و در جهان حدود سی سال می باشد، عمر صنعت پلاستیک نیز با کمی اختلاف حدود 60 سال است،

اما این اتفاقات عجیب که به آن اشاره کردیم همان اتفاقاتی است که موجب شده مردم این دوران برای مصرف آب آشامیدنی خود بر خلاف 60  سال گذشته که آب در ایران و آمریکا و تمامی جوامع بزرگ و کوچک انسانی کالایی رایگان محسوب می شد، بخشی از درآمد خود را خرج کرده و بطری آب معدنی یا دستگاه تصفیه آب بخرند.

پلاستیک و انقلاب صنعتی

اتفاقاتی که پس از کشف پلاستیک رخ داد سطح کیفی زندگی بشر را به طرز چشم گیری تغییر داد، همانطور که انقلاب صنعتی و کشف نفت نیز مسیر کره زمین و انسانها را به طرز چشمگیری تغییر دا ، پلاستیک موجب شد بسیاری از تجهیزات پزشکی جدید اختراع و یا با قیمتی بسیار پایین تر ساخته شوند و هزینه درمان کاهش یاید، مشتقات پلاستیک در صنایع مختلفی مانند پوشاک و صنایع هوایی همچنین ساخت فیلتر های تصفیه آب پلیمری و...، موجب ایجاد موج جدیدی از محصولات تولیدی جذاب و متنوع شد.

همانطور که همین پلاستیک در صنعت غذا موجبات نگهداری بیشتر و افزایش سلامت محصولات غذایی را فراهم نمود و علاوه بر آن دسترسی به مواد غذایی و صادرات آن به نقاط دور دست نیز با وجود بسته بندی های ایمن و غیر قابل نفوذ به مراتب آسان تر شد.

همین توسعه صنعتی بشر پس از انقلاب صنعتی علاوه بر افزایش سطح کیفی زندگی مردم موجب شناخته شدن بیماری ها و سموم و آلاینده های جدیدی شد که خود محصول همان توسعه یافتگی بودند.

کم کم شرایط به سمتی گروید که آب آشامیدنی سالم در شهرهای بزرگ و پیشرفته صنعتی مانند گذشته سالم نبود و بسیاری از منابع آب معدنی و سدها و قنات ها و همچنین چاه های آب دچار آلودگی هایی کشنده شده بودند، بسیاری از زیر ساخت های آبرسانی و لوله کشی ها فرسوده بودند و دولت در بسیاری از مناطق بودجه کافی برای نوسازی و نظارت دقیق بر کیفیت آب در منشا و مبدا را نداشت.

پیش از استفاده از پلاستیک در صنایع آشامیدنی بسیاری بیماری ها مانند وبا، حصبه و...  در مقاطعی از سال در جامعه شیوع و موجبات مرگ و میر فراوان انسانها می شد، بیماریهایی که با توسعه صنعت پلاستیک و بسته بندی و تصفیه آب این روزها تقریبا نادر شده اند.

اکتشاف پلیمر پت

پیش از کشف پلاستیک بسیاری از نوشیدنی های صنعتی مانند کوکاکولا و همچنین انواع آبهای آشامیدنی عمدتا در بطری های شیشه ای همچنین فلزی و با تیراژ تولید پایین و قیمت بالا در بازار وجود داشتند.

اما استفاده از پلاستیک در صنعت آب های آشامیدنی زمانی چشم گیر شد که تکنولوژی تولید بطری های پلاستیکی با وزن سبک و تیراژ بالا ابداع شد و دانشمندان با کشف ماده ای به نام پت یا همان PolyEthyleneThereftalate به این نتیجه رسیدند که این پلیمر برای تولید بطری های نوشیدنی در مقایسه با سایر پلیمرها سالمترین و مطمئن ترین گزینه است و دارای گرید ایمنی غذایی میباشد.

پلیمر پت حتی در مقایسه با شیشه و قوطی نیز بسیار سبک تر و ارزان تر و همچنین با بر خورد با اجسام شکننده نبود، به همین جهت آب معدنی های بسته بندی شده در بطری های پلاستیکی سریعتر و ارزانتر بدست مشتریان می رسیدند، بطری پت پس از استفاده نیز کاملا قابل بازیافت بودند، همچنین هیچگونه طعم و بوی ناخوشایند و تغییر ترکیبی برای آب ایجاد نمی کرد.

 

ادامه مطلب در مقاله دستگاه تصفیه آب خانگی مشاهده نمایید.

با ما همراه باشید برای دستیابی به اطلاعات روز آب معدنی و بطری های بسته بندی آنها.